31 lipca 2009

Wicket - się dzieje

Ostatnio społeczność związana z frameworkiem Wicket ma kilka powodów do zadowolenia. Po pierwsze pojawiła się finalna wersja 1.4. Najważniejsza zmiana w porównaniu z wersją 1.3 to całkowite przejście na Javę 1.5 i wprowadzenie generycznego interfejsu IModel wraz z implementacjami. O wszystkich nowościach i zmianach można poczytać tutaj.
Jednocześnie z pojawieniem się wersji 1.4 został opublikowany ostatni upgrade wersji 1.3 o numerze 1.3.7 poprawiający kilkanaście "bugów". Autorzy zapowiadają, że jeśli nie pojawią się krytyczne błędy to ta gałąź nie będzie dalej rozwijana. W związku z tym należy się powoli przygotowywać do migracji na wersję 1.4 w aplikacjach używających Wicketa 1.3.x. Problem dotyczy również i mnie, bo moja magisterka używa wersji 1.3.6.

Kolejnym wydarzeniem istotnym dla fanów Wicketa jest opublikowanie w serwisie RefCardz ściągawki (ang. cheatsheet) o tym frameworku. Na kilku stronach zebrano najważniejsze informacje, najlepsze praktyki i spor porad bardzo przydatnych dla osób używających Wicketa. Całość można pobrać tutaj.

I na koniec informacja bardziej z naszego, polskiego poletka. Paweł Szulc pracuje nad mavenowym archetypem znacznie przyśpieszającym rozpoczęcie pracy z Wicketem. Projekt nazywa się WicketCool i można się z nim zapoznać pod tym adresem. Bardzo podoba mi się pomysł stworzenia czegoś takiego i mam nadzieję, że pomysł zyska na popularności, a Pawłowi należą się podziękowania za poświęcony czas i po prostu za dobrą robotę.
Dodam tylko, że sam projekt miał premierę na prezentacji Pawła podczas tegorocznej Javarsovii.

1 komentarz: