2 lutego 2010

[Updated] Oracle zamyka Kenai i koncentruje się na java.net

It's with a sad heart that we have to announce that the Kenai.com domain will be shutdown as part of the consolidation of project hosting sites now that Sun is a wholly owned subsidiary of Oracle.
Tak zaczyna się e-mail, który dostałem przed chwilą jako jeden z wielu osób, które trzymają swoje projekty na serwerach Kenai. Jak widać po wydaniu sporej kasy na fuzję (pewnie także i premie dla zarządu Sun'a za zaklepanie umowy :) ) przyszedł czas na optymalizację kosztów i przedsięwzięcia, które generują tylko straty będą stopniowo zamykane.
Wygląda na to, że osoby, które w związku z przejęciem przez Oracle wyrażały swój niepokój o przyszłość platformy Java i wszystkich projektów Sun'a miały trochę racji i przyszłość nie będzie rysowała się wyłącznie w jasnych barwach.
Koniec Kenai można przeboleć, bo jednak to dość niszowy projekt, ale mam nadzieję, że najbardziej popularne i przydatne produkty Suna nie zostaną wycofane, bo komuś na górze w sprawozdaniach finansowych przestaną się zgadzać cyferki po prawej i lewej stronie.

[Update]
Okazało się, że sytuacja nie jest taka zła jak mogło się wydawać po pierwszym komunikacie Oracle'a na temat przyszłości projektu Kenai. Nowi właściciele Sun'a ujawnili, co mieli na myśli pisząc wcześniej o zamknięciu tego projektu.

Otóż (całość tutaj):
Our plan is to shut down kenai.com and focus our efforts on java.net as the hosted development community. We are in the process of migrating java.net to the kenai technology

Nie miałem wcześniej styczności z java.net, ale po zamknięciu Kenai trzeba będzie pomyśleć nad miejscem, gdzie można za free trzymać bezpiecznie swoje małe projekty.

2 komentarze:

  1. Kenai nie jest wyłączany całkowicie. Nie będzie dostępny publicznie jedynie, a wewnętrznie w Oracle'u tylko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co dla zwykłego usera jest równoznaczne z zamknięciem :)

    OdpowiedzUsuń